František Muzika: Obrazy z let 1948-1972

Výstava

 

Výstava

František Muzika

Obrazy z let 1948-1972

Galerie České spořitelny,
Palác Rytířská, Rytířská 29, Praha 1

5.-21. září 2013, denně 10-18 hod., vstup zdarma

Mimořádnou příležitost zhlédnout dílo českého malíře Františka Muziky bude mít široká veřejnost v době od 5. do 21. září.

Aukční dům Dorotheum představí v prostorách Galerie České spořitelny v paláci Rytířská v Praze unikátní kolekci dvanácti obrazů Františka Muziky (1900 – 1974), které budou poté vydraženy na zářijové aukci společnosti. Pro širokou veřejnost je to mimořádná příležitost zhlédnout podstatné momenty poválečné tvorby významného českého malíře.

„Muzika byl výjimečným autorem a výjimečné jsou i okolnosti, za jakých kolekce vznikla a jak se po mnoha letech zase vrací zpátky do Čech. Prodávat tak mimořádnou kolekci je pro nás velkou výzvou. Než se však jedna úžasná sbírka rozplyne s největší pravděpodobností v několika dalších, rozhodli jsme se umožnit široké veřejnosti, aby se s ní rovněž seznámila. Proto jsme pro tuto část naši předaukční výstavy zvolili velkorysé galerijní prostory, kde mají díla šanci skutečně zazářit v plném půvabu,“ říká Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka společnosti Dorotheum.

Nyní prezentovaný a nabízený ucelený soubor poválečné tvorby Františka Muziky vznikl nákupem jediného sběratele na malířově retrospektivní výstavě v Kolíně nad Rýnem. Je to postup velmi neobvyklý, tím spíše, že Muzika si velmi pečlivě vybíral, komu své obrazy prodá. Zájem německého sběratele musel být opravdu velmi silný, když autor k takovému kroku svolil. Skutečnost, že díla skončila v dobrých rukou, dokládají fotografie z interiérů sběratelovy rodiny. Všech dvanáct obrazů se stalo na dlouhou dobu součástí jejich domova.

„František Muzika patří ke stěžejním autorům české meziválečné avantgardy a ani po druhé světové válce neztratilo jeho umění nic na svém významu a kvalitách. Unikátnost sbírky nespočívá jen v jejím rozsahu, ale především v jedinečném kvalitativním zastoupení - řada obrazů je skutečnými unikáty, jaké se na trhu dosud nikdy neobjevily“ připomíná PhDr. Michal Šimek, expert na výtvarné umění společnosti Dorotheum.

Průřez tvorbou 50., 60. a začátku 70. let reprezentuje většina námětů, které ve své poválečné tvorbě výtvarně pojednával – Larvy, Citadela, Věž, Vichřice a další. Nejcennějším klenotem sbírky je Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948. Obraz s bohatou výstavní historií byl vystaven na XXIV. benátském Bienále v roce 1948 i na mnoha dalších Muzikových samostatných výstavách. Naprosto ojedinělou sběratelskou i investiční příležitostí však budou také monumentální díla Tři larvy III v modré či Velký Elsinor XI, největší Muzikova díla, která se na trhu dosud objevila.

„Nevšednost této výstavní události podtrhneme i vydáním publikace – speciálního katalogu s podrobnými texty k jednotlivým dílům, reprezentativními snímky všech děl a také dobovými fotografiemi autora, některých jeho výstav i interiérů dosavadních majitelů právě s těmito díly,“ říká Mária Gálová, ředitelka společnosti Dorotheum.

Výstava obrazů Františka Muziky v Galerii České spořitelny (palác Rytířská, Rytířská 29, Praha 1) potrvá od 5. do 21. září, otevřena bude vždy od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Cena katalogu 300 korun.

Partneři